Dabīga un mājīga svētku atmosfēra
Adventes sveces no ZS Kurmīši
Advente ir laiks, kad gatavojamies Ziemassvētkiem un baudām mierpilnu svētku atmosfēru. Viens no tradicionālajiem Adventes simboliem ir sveces, un ZS Kurmīši piedāvā īpašas 100% bišu vaska sveces, kas palīdzēs radīt siltu un dabīgu gaisotni jūsu mājās. Šīs sveces ne tikai deg ilgāk un tīrāk, bet arī izdala patīkamu dabīgu aromātu, kas piepilda telpu ar svētku noskaņu.
Mūsu bišu vaska Adventes sveces ir roku darbs, kas izgatavots no pašu saimniecībā iegūtā vaska, nodrošinot visaugstāko kvalitāti un dabīgumu. Izvēlies no dažādām izmēru un formu iespējām, lai sveces ideāli papildinātu tavu svētku galdu vai Adventes vainagu.
Kāpēc izvēlēties bišu vaska sveces?
Bišu vaska sveces ir lieliska alternatīva parastajām parafīna svecēm, jo tās deg tīrāk, neveido kaitīgus izgarojumus un izdala dabīgu medus aromātu. Tāpat šīs sveces ir bioloģiski sadalāmas un videi draudzīgas, kas padara tās par ilgtspējīgu izvēli.
Izbaudi dabisku svētku noskaņu ar mūsu bišu vaska Adventes svecēm un piepildi mājas ar siltumu un harmoniju!
Apskati Adventes sveču piedāvājumu mūsu kurmisi.com mājaslapā un sagatavojies svētkiem ar dabīgiem produktiem!
Mārdadža eļļa: Dabas spēks veselībai un labsajūtai
Mārdadža eļļa ir sena dabiska līdzekļa, kas gadsimtiem ilgi ir izmantota, lai atbalstītu aknu veselību un uzlabotu vispārējo ķermeņa labsajūtu. Mūsu ZS Kurmīši audzē kvalitatīvus augus, no kuriem tiek iegūta 100% tīra mārdadža eļļa, saglabājot tās vērtīgās īpašības.
1. Mārdadža eļļas izcelsme un sastāvs
Mārdadža eļļu iegūst no mārdadža (Silybum marianum) sēklām, kas ir bagātas ar antioksidantiem un vērtīgām taukskābēm. Šīs vielas palīdz aizsargāt aknas no toksīniem un uzlabo to funkcijas. Galvenais aktīvais komponents ir silimarīns, kas pazīstams ar spēcīgu aknu aizsardzības efektu.
2. Mārdadža eļļas priekšrocības veselībai
- Aknu veselība: Silimarīns palīdz detoksicēt un aizsargāt aknas no kaitīgiem vides faktoriem un pārstrādes vielām.
- Gremošanas sistēmas atbalsts: Mārdadža eļļa var palīdzēt uzlabot gremošanas procesus un mazināt iekaisumu.
- Holesterīna līmeņa kontrole: Eļļa var palīdzēt samazināt "slikto" holesterīnu (LDL), veicinot sirds veselību.
- Imunitātes stiprināšana: Antioksidanti eļļā palīdz cīnīties ar brīvajiem radikāļiem un stiprināt imūnsistēmu.
3. Kā lietot mārdadža eļļu?
Mārdadža eļļu var lietot gan iekšķīgi, gan ārīgi. Iekšķīgai lietošanai to var pievienot ēdieniem, piemēram, salātiem, smūtijiem vai dzert kā ikdienas uztura bagātinātāju. Ārīgi eļļu var izmantot ādas kopšanā, jo tā mitrina un atjauno ādu, palīdzot cīnīties ar sausumu un iekaisumu.
4. Kur iegādāties kvalitatīvu mārdadža eļļu?
ZS Kurmīši internetveikalā piedāvājam augstākās kvalitātes mārdadža eļļu, kas ir ražota no rūpīgi audzētām un atlasītām sēklām. Mūsu eļļa ir auksti spiesta, lai saglabātu visas vērtīgās īpašības.
Ja vēlies rūpēties par savu veselību dabiski un efektīvi, mārdadža eļļa ir lieliska izvēle. Atnāc uz kurmisi.com un iegādājies šo vērtīgo produktu, lai uzlabotu savu labsajūtu jau šodien!
Slēptā bagātība - BĒRZA ČAGA
Paslēpta boreālu mežu ziemeļu daļās Eiropā, Krievijā un Ziemeļamerikā - Bērza Čagas (Inonotus obliquus) gadsimtiem ilgi ir bijusi noslēpumaina vērtība!
Nepārspējamais izskats
Čaga izskats nav līdzīgs nevienai citai sēnītei. Tā aug kā tumšs, plīšains masas gabals uz bērza koka, ar rupjām, melnām ārējām un bagātu, zelta brūnu iekšējo daļu. Šāds iespaidīgs izskats ir rezultāts tās parazītiskajai attiecībai ar bērza koku.
Vēsture, kas liecina par Bērza čagas dziedināšanas spēku!
Indiāņu kultūra un tradicionālā medicīnas sistēmas ir ilgi vērtējušas čagu un tās potenciālu uzlabot veselības stāvokli. To lieto kā tēju vai novārījumu, lai risinātu dažādas veselības problēmas, sākot no gremošanas sistēmas problēmām, novājinatas imūnsistēmas gadījuma un pat lai uzlabotu ādas stāvokokli.
Lai gan nepieciešami papildu pētījumi, lai apstiprinātu daudzas no bērza čagas labajām ipašībām, tiek uzskatīts, ka čaga sniedz potenciālus veselības labumus:
- Imūnsistēmas atbalsts: Bagāta ar imūnsistēmas stiprināšanai paredzētiem beta-glukāniem.
- Antioksidantu lielveikals: Bagāta ar antioksidantiem, kas cīnās ar oksidatīvo stresu.
- Pretdrudža īpašības: Pretiekaisuma darbība.
- Pielāgošanās īpašības: Tiek uzskatīta par līdzekli, kas palīdz ķermenim pielāgoties, atgūt spēkus un labsajūtu.
- Potenciāli pretvēža īpašības: Daži pētījumi liecina par pretvēža īpašībām, pateicoties betulīnam un betulīnskābei, kas ir čagas sastavā.
Čagas viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir stiprināt imūnsistēmu (imūnsistēmas stiprinātājus sauc arī par adaptogeniem) - un tas ir tas, kas mums visiem nepieciešams. Turklāt čaga satur neordināri daudz spēcīgu antioksidantu, vitamīnu, kā arī olbaltumvielu. Kā arī tiek uzskatīts, ka čaga var palielinat līdz pat 300% vielu aktivitāti, kuras organisā cīnās ar vēža šūnām.
Vitamīni čagā:
B-kompleksa vitamīni, piemēram:
Tiamīns (Vitamīns B1), Riboflavīns (Vitamīns B2), Niacīns (Vitamīns B3), Vitamīns D2 (Ergosterols).
Minerāli čagā: Dzelzs, Kalcija, Hlorīds, Nātrija, Fosfors, Magnijs, Mangāns, Selēns, Cinks, Varš, Kālijs, Rubīdijs, Cēzijš, Germanijs.
Aminoskābes čagā: Arginīns, Aspārgskābe, Serīns, Glutamīnskābe, Glicīns, Alanīns, Cisteīns, Histidīns, Izoleicīns, Leicīns, Fenilalanīns, Lizīns, Treonīns, Valīns.
Čagā ir vairāk nekā 215 fitonutrientu un glikonutrientu, kas stiprina imūnsistēmu, darbojas kā antioksidanti, uzlabo šūnu komunikāciju, uzlabo vielmaiņu, attīra un pārveido vitamīnu A (beta-karotīns tiek pārveidots par vitamīnu A).Šie fitonutrienti un glikonutrienti ietver tādas uzturvielas kā, piemēram:
Betulīnskābe (fitosterols), Polisaharīdi, Beta-glukāni un Tripeptīdi.
Kā izmantot čagu
Čagu var baudīt kā tēju vai patērēt kā ekstraktus un uztura bagātinātājus.
· 50 g kaltētas un sasmalcinātas čagas aplej ar 1 litru karsta ūdens (50–70 oC), ļauj ievilkties 24 stundas. Lieto pa 100 ml 30 minūtes pirms ēšanas no rīta un vakarā. Kurss profilaksei – 30 dienas. Labi noder gripas laikā, kā arī onkoloģisko slimību novājinātiem slimniekiem.
· Var arī gabaliņu čagas (3 x 3 cm) 30 minūtes vārīt 1,5 litros ūdens. Gatavai siltai tējai pievieno nedaudz medus un dekorē ar saputotu saldo krējumu. No šādas delikateses neatteiksies pat bērni! Čagas tēja ir tumša, smaržo pēc vaniļas. Tai piemīt patīkama, piesātināta garša, kas atgādina kaut ko vidēju starp melno tēju un kafiju. Čagas gabaliņu izžāvē, lai lietotu nākamajām tējas porcijām. Var vārīt, līdz tas vairs neiekrāso ūdeni.
· Čagas tinktūra ķermeņa attīrīšanai. Piemērota detoksikācijai endokrīno slimību terapijas laikā, kā arī onkoloģijā. Sastāvdaļas: žāvēti čagas gabaliņi (100-150 ml); degvīns (1 l). Recepte: Ievietojiet sasmalcinātu čagu stikla traukā un pievienojiet degvīnu. Tā lai pārklātu čagu. Atstājiet vēsā, tumšā vietā 2 nedēļas. Izkāsiet tinktūru caur marli. Lietošana: pa 1 ēdamkarotei iekšķīgi. l.- 3. reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas. Ārstēšanas kurss ir 1 mēnesis. Saskaņā ar atsauksmēm vispārējais stāvoklis uzlabojas otrajā nedēļā.
Brīdinājums!!!
Lietojot čagu, īpaši, ja jūs lietojat medikamentus vai ciešat no alerģijām, ir jāizrāda piesardzība. Pirms iekļaujat to savā uzturā, konsultējieties ar veselības aprūpes speciālistu.
Čagu var iegādātes mūsu internetveikalā -> https://www.kurmisi.com/veikals/item/sveramas-tejas/caga-berza-melna-piepe/
Informācija par Bērza čagu sagatavota balstoties un Kurmīšū saimnieka zināšanām un pieredzi un papildus ņemto informāciju no dažadiem avotiem par bērza čagas izmantošanu tradicionālajā medicīnā.
SuperOgas - Aronijas!
Aronijas tiek sauktas par jauno SUPEROGU, jo tajās ir augsts antioksidantu saturs.
Antioksidanti ir vielas, kas palīdz aizsargāt organismu no brīvo radikāļu radītā kaitējuma, kas var kaitēt šūnām un veicināt hronisku slimību, piemēram, vēža un sirds slimību, attīstību. Aronijās ir atrasts viens no augstākajiem antioksidantu līmeņiem starp augļiem, īpaši antocianīniem, kas ir flavonoidu veids.
Aronijās arī ir augsts vitamīna C, vitamīna K un šķiedrvielu saturus. Tādēļ augstā antioksidantu satura dēļ, aronijas izmantoto, lai uzlabotu sirds veselību, novērstu vēzi un uzlabotu imunitāti.
Sirds veselībai: Augstā antioksidantu satura dēļ aronijas pozitīvi ietekme sirds veselību. Tās var palīdzēt samazināt asinsspiedienu un samazināt sirds slimību risku.
UZMANĪBU: Cilvēkiem ar īpaši pazeminātu asinsspiedienu aronijas uzturā jālieto ļoti piesardzīgi.
Vēža profilaksei: Aronijās esošie antioksidanti var arī palīdzēt novērst vēža attīstību. Pētījumi liecina, ka tās var ierobežot vēža šūnu augšanu.
Imūnsistēmas uzlabošanai: Aronijas ir bagātas ar vitamīnu C un citām barības vielām, kas balsta imunitāti. Tās var palīdzēt aizsargāt organismu no dažādām infekcijām un slimībām.
Gremošanas veselībai: Aronijas ir arī labs šķiedrvielu avots, kas ir nepieciešams veselīgas gremošanas sistēmas uzturēšanai. Šķiedra var palīdzēt novērst aizcietējumus, veicināt regulāras zarnu kustības un uzturēt veselīgu zarnu mikrofloru.
Aronijas uzturā var letot dažādā veidā: Svaigas, kaltētas, ievārījumā vai spiest sulu.
Kā arī no aronijas lapām var pagatavot tēju.
Aroniju sula, ja nav piemaisījumu ir ar ļoti spēcigu garšu un izteikti tumšu krāsu.
Lietiks ar pavisam nedaud sulas sajaukt ar ūdeni, lai dzērienam būtu sārta krāsa un izteikta garša.
Cilvēkiem ar pazeminātu assinspiedienu, aroniju sulu jālieto ļoti piesardzīgi.
Leģendārā LEIZEJA - spēkam, enerģijai un veselībai!
Ir pienācis laiks uzzināt Leizejas auga noslēpumus un kam šis augs noderīgs, lai uzlabotu veselību un pašsajūtu.
Pasaulē jau gadu simteņiem klīst leģendas par šī auga brīnumaino iedarbību un arī plašo pielietojumu. Tomēr Latvijā šis augs joprojām tiek uzskatīts par mazpazīostamu. Tas lielā mērā saistās ar to, ka Latvijā Leizeja brīvā dabā nav sastopama. Saflora leizeja (Rhaponticum chartamoides) jeb maralsakne dabā atrodama Altaja kalnu alpīnajās un subalpīnajās pļavās. Tāpēc šis augs ir plaši pazīstams un izdaudzināts Sibīrijā, Tibetā, Senajā Ķīnā un Mongolijā, kur leizejas burvju spēku izmanto no neatminamiem laikiem.
Sibīrijas iedzīvotājiem sen bija zināms, ka maralbrieži, govis un zirgi meklē šo augu un pastiprināti to ēd. Pēc šādiem novērojumiem dabā, arī iedzīvotāji sāka izmantot šo augu tautas medicīnā. Vis plašāk tiek izmantots sakņu un sakneņu novārījums vai spirta uzlējums.
Novārījums un uzlējums noņem fizisko un garīgo nogurumu, atjauno možumu, paaugstina apetīti, ievērojami pastiprina darbspējas, uzlabo kopējo pašsajūtu un pastiprina dzimumdziedzeru darbību (sekmē dzimufunkcijas atjaunošanu). Krievijā tāpēc to dēvē arī par Dabīgo VIAGRU.
Klīniski pētījumi parādīja, ka leizejas preparāti stimulē centrālas nervu sistēmas darbību, un īpaši galvas smadzeņu garozu, paaugstina izturību pie fiziskas slodzes, pazemina noguruma izjūtas, paaugstina asinsspiedienu, palēnina sirds ritmu un palielina pulsācijas amplitūdu, paplašina perifēros asinsvadus un palielina asinsrites ātrumu. Leizeju plaši sāk izmantot arī sporta medicīnā. To lieto, lai atjaunotu spēkus pie pazeminātas fiziskās un garīgās darbspējas. Medicīna izmanto leizejas preparātus pie spēku apsīkuma, dzīves intereses zuduma, galvassāpēm, satraukumiem, raudulības. To lieto arī dzimumnespēka gadījumā vīriešiem un alkoholisma ārstēšanā.
Šķidrs leizejas ekstrakts ietilpst atspirdzinošajos dzērienos «Sajāni», «Baikāls»., balzāmos “Gorno-altajsij”, “Sibīrija”, “Krievu balzams”. Tiek izmantota ābolu vīna “Meruet” ingredientu kompozīcijā. No 2008.g. 1.maija Krievijā oficiāli atļauts izmantot (SaNPiN 2.3.2.2351-08) - Safloraveida Leizejas (Rhaponticum carthamoides) visas daļas (lapas, dzinumus, sakneņus, saknes, stiebrus un ziedkopas), to ekstraktus un pārstrādes produktus farmakoloģisko preparātu, viena- un daudzkomponentu bioloģiski aktīvu uztura bagātinātāju sastāvā. Bez ierobežojumiem, kas ir uzstādīti augu-adaptogēnu citiem veidiem.
Droga satur ekdisteronu, ekdizonus, inokosteronu, integristeronus A un B, organiskas skābes, askorbīnskābi, karotinoīdus, miecvielas, ēteriskas eļļas, flavonoīdus, sveķus, inulīnu, sterīnus.
Tējas dzēriens no Safloraveida Leizejas kā papildlīdzeklis:
- Apveltīts ar stimulējošo un tonizējošu iedarbību uz nervu sistēmu, īpaši pie fiziskas pārpūles, kopēja vājuma, sliktas apetītes un pazeminātajām darbaspējām;
- Uzlabo sirds darbību, regulē arteriālo spiedienu;
- Atmodina aizmigušo cilvēku pēc miega zāļu līdzekļu uzņemšanas;
- Palīdz pie impotences, hroniska alkoholisma;
- Uzlabo garastāvokli, noņem galvassāpes;
- Palīdz pie ātras nogurdināmības un depresīva stāvokļa klimaktēriskajā periodā.
Imunitātes celšanai uzlējumu lieto rudenī, ziemā un pavasara sākumā. Jau pēc pirmā pielietojuma jūt možuma un spēku pieplūdi. Pēc neilga laika uzlabojas kopēja pašsajūta, garastāvoklis, ceļas darbspējas, gan garīgās, gan fiziskās. Vīriešiem uzlabojas erekcija. Pie hroniska noguruma zūd pastāvīga paguruma un apātijas izjūtas, uzlabojas centrālas nervu sistēmas un smadzeņu asinsapgāde.
Rekomendācijas pagatavošanai un lietošanai:
- Uzlējumu (tinktūru) no saknēm var sagatavot patstāvīgi: 20 g. sausas sasmalcinātas izejvielas apliet ar 200 -300 ml 40%-grādīga degvīna. Atstāj ievilkties 3 nedēļas tumšā vietā. Izkāst un lietot pa 20-30 pilieniem (1 tējkrote) pusstundu pirms ēšanas 2-3 reizes dienā 3 nedēļas ilgi. Ik pēc 20 dienām taisīt 10 dienu pārtraukumu.
- Tautas medicīnā gatavo novārījumu no leizejas sakneņiem pie fizisku, garīgo spēku pagrimuma un dzimumnespēka: 1 ēdamkaroti sasmalcinātas izejvielas apliet ar 1 glāzi verdoša ūdens un vārīt uz lēnas uguns 20-25 minūtes, izslēgt uguni un atstāt ievilkties pusstundas laikā. Izkāst. Lietot pa 1 desertkarotei 2-3 reizes dienā pirms ēšanas. Pēdējā reize - ne vēlāk, kā 4-5 stundas līdz miegam.
- 1 tējkaroti leizejas apliet ar 1 glāzi verdoša ūdens, uzsildīt uz „ūdens pirts” aizvērtā emaljētā vai keramiskā traukā 30 minūtes. Atstāj ievilkties 10 minūtes, izkāst. Maisījumam pieliet vārītu ūdeni līdz sākotnējam apjomam. Lietot pa 1/4 glāzes 3 reizes dienā pirms ēšanas. Sagatavotu tēju glabāt vēsā vietā ne vairāk kā 2 diennaktis. Pēc 10 tējas lietošanas dienām iestājas kopēja stāvokļa manāms uzlabojums, normalizējas miegs un apetīte, ceļas darbspējas.
Dižais augs-VĪGRIEZE
Jau izsenis tiek runāts un aprakstīts par Vīgriezes (Filipendula ulmaria) daudzajām labajām īpašībām. Un ne velti šis augs tiek saukts par "Pļavas Karalieni", jo vīgriezes labās īpašības bez maz vai šķiet nebeidzamas. Tomēr vienmēr der atcerēties, ka ar katru no augiem ir jābūt uzmanīgiem un svarīgi zināt kā un pie kā lietot vai kādos gadījumos tomēr nav ieteicams lietot šo un citus ārstniecības augus uzturā.
Vīgriezi pārsvarā lieto kā zāļu tēju, no auga ziediem un augšējās daļas. Tomēr arī no auga saknes var taisīt novārījumus un lietot uzturā. Arī auga Hidrolātu var lietot kā ādas kopšanas līdzekli.
Vīgrieze, kā jau lielākā daļa ārstniecības augu, ietekmē gremošanas trakta veselību. Šis brīnišķīgais augs palīdz nomierināt un aizsargāt gremošanas trakta gļotādu, un kuņģa gļotādu, jo vīgrieze samazina skābumu. Tāpēc tas noder, ja pastirpināti izdalās kuņģa skābe vai čūlu gadījumā. Vīgrieze veicina dzīšanas procesus, tāpēc noder arī gastrīta ārstēšanai. Čūlu gadījumā labāks līdzeklis par zāļu tēju būs vīgriezes sakņu novārījums.
Vīgrieze satur salicilskābi, kas darbojas līdzīgi kā acetilsalicilskābe jeb aspirīns. Tāpēc vīgrieze arī noder kā pretsāpju, pretiekaisuma un pretdrudža līdzeklis. Tieši tāpēc cilvēkiem, kam ir pastiprināta jūtība vai alerģiskas reakcijas no aspirīna vai salicilātiem, ir jāuzmanās arī no vīgriezes! Galvenokārt tieši salicilskābes dēļ tā tik labi palīdz novērst galvassāpes. Izcils un ikdienā viegli pielietojams līdzeklis galvassāpju ārstēšanai būs Vīgriezes hidrolāts.
Hidrolāts saglabā auga ēteriskās eļļas, līdz ar to tiek saglabātas arī tā labās ārstnieciskās īpašības. Tāpēc vīgriezes hidrolāts ir arī lielisks nomierinošs līdzeklīs, kas palīdz mazināt stressu, tajā pat laikā neradot miegainību. Turpretim vīgriezes tēja vakarā veicina iemigšanu.
Vīgriezes Hidrolātu arī izmanto ādas kopšanai. Ar to kopj nobriedušu vai alerģisku ādu, jo tas palīdz ārstēt izsitumus un pinnes. Šo hidrolātu lieto arī pret insektu kodumiem, lai nomierinātu koduma vietu. Komprešu veidā var lietot iekaisumu gadījumos, vai lai mazinātu galvassāpes, kā arī vīgriezes hidrolāta kompreses mazina jūtīgumu uz laikapstāķļu maiņu.
Hidrolātu var arī izmantot, lai attīrītu un dezinficētu gaisu telpā, kas arī sniegs patīkamu aromātu.
Vīgriezes tēju var lietot dažādos gadījumos. Tomēr jau no seniem laikiem to bieži lieto saaukstēšanās, drudža, temperatūras un bronhīta gadījumos. Jo tā palīdz mazināt sāpes, veicina dzīšanas procesus un palīdz pret iekaisumu.
Saaukstēšanās gadījumos ir nepieciešams taisīt stipru uzlējumu. Apmēram 15g kaltētas vīgriezes uz 1l karsta ūdens un ļauj ievilkties vismaz 20min.
Vīgrieze ir brīnišķigs augs, kas līdz tik daudz kaitēm, bet tomēr ir gadījumi, kad šo augu lietot nav ieteicams.
Vīgriezi lietot nav ieteicams:
- Nelietot pie lielas svīšanas pārejas vecumā,
- Nelietot pie salicilātu vai aspirīna un individuālas nepanesamības,
- Nav ieteicams sievietēm grūtniecības un zīdīšanas periodā,
- Vīgrieze palielina asiņošanas iespējas.
Ņemiet vērā, ka vīgriezi lietojot ikdienā tēju maisījumos vai kā mono tēju mazos daudzumos un ne pārāk spēcīgu, pārdozēšanas risks ir neliels. Tomēr, jebkurā gadījumā, labāk izvērtējiet vai vīgrieze ir piemērots augs tieši jums.
Raksta tapšanā izmantota informācija no "Augu hidrolāti veselībai, labsajūtai un uzturam. Senās zināšanas mūsdienās" (Kārkliņa Vaira, Kulmane Vineta, Rīga, 2017) un "Mājas aptieciņa / augi un dabas veltes" (Dace Marcinkeviča, Rīga, 2016)
Austrumu brīnumlīdzeklis- Melnās ķimenes
Melnās ķimenes (Nigella Sativa)
Melnās ķimenes ir ugunspuķu dzimtas augs. Melnās ķimenes aug Vidusjūras rajonā, Āfrikas ziemeļos, Marokā, Āzijā un Arāvijas pussalā. Tāpēc ne velti melnās ķimenes atpazīst visā pasaulē arī kā ārstniecības augu.
Ņigellai (Nigella sativa) ir vairāki nosaukumi. Laviešiem šis augs arī zināms kā Melnsēklītes. Kalondži (kalonji) – hindu valodā, habbat al baraka” – burtiski „svētās sēklas”, - no arābu, un vēl ziedošais fenhelis (fennel flower), melnais sezams (black sesame).
Ir vairākas vēsturiskas liecības, kas stāsta par melno ķimeņu izmantošanu jau senā pagātnē gan Vecā Derība, kurā tiek stāstīts par melno ķimeņu audzēšanas un vākšanas tradīcijām, un par to augsto vērtību salīdzinājumā ar citiem graudaugiem, gan arī Ēģiptē, faraona Tutanhamona kapenēs, kur to nozīme ir bijusi rūpēties par faraona veselību viņa nākamajā dzīvē.
Ir atrastas rakstiskas liecības, ka arī Kleopatra izmantojusi melno ķimeņu preparātus, lai rūpētos par savu veselību, skaistumu un vitalitāti.
Tomēr visbiežāk citētā vēsturiskā liecība ir cēlusies no Islāma literatūras, kur melnā ķimene tiek cildināta par izcilāko ārstniecības augu kāds vien ir eksistējis.
Pravietis Muhameds esot teicis: „Turpiniet lietot melnās ķimenes, jo tās spēj ārstēt jebkuru slimību izņemot nāvi." (Sahih Bukhari, 7 nod., Book of Medicine 592).
Šo mazo melno sēkliņu labvēlīgā un ārstnieciskā ietekme uz veselību saistāma ar šo sēklu bagātīgo ķīmisko sastāvu. To sastāvā ir vairāk kā 100 dažādu ķīmisko komponentu, un tas nav brīnums, ka šāds bagāts komplekss spēj palīdzēt tik daudzu un dažādu saslimšanu gadījumā.
Melnās ķimenes satur bioloģiski aktīvu vielu kompleksu: nigelonu, minerālus, sēru, fosforu, dzelzi, kalciju, aktīvos fermentus, ogļhidrātus, olbaltumvielas, vitamīnus A un E. linolskābi; oleīnskābi; palmitīnskābi; eikozēnskābi; stearīnskābi; Alfa-linolskābe – līdz 1%. Raksturīgo eļļas smaržu nosaka to saturošā smaržīgā viela – karvons.
Ja Eiropas tautu medicīnā Nigellai atvēlēta diezgan pieticīga vieta – to izmanto kā kuņģa un žultsdzinēju līdzekli, tad Austrumos Nigellas eļļu un sēklas lieto gandrīz visu slimību gadījumos.
Melno ķimeņu sēklas
Melnās ķimenes izmanto:
- Žults, urīnu dzenošs, caureju veicinošs, laktāciju paaugstinošs līdzeklis
- Aknu un nieru disfunkciju
- Galvas un zobu sāpēm
- Saaukstēšanos
- Spēcīgs imūnsistēmas stiprinātājs
- Lieto profilaktiski pret vēža šūnu rašanos un vairošanos
- Veicina enerģijas aktivizāciju un palīdz pret nogurumu
- Stimulē aizkrūts dziedzera darbību, līdz ar ko uzlabojas kopējā organisma aizsargspēja
- Arteriālā spiediena normalizēšanai
- Pret bezmiegu, galvas sāpēm un nervu sistēmas traucējumiem
- Baktericīda un antiseptiska iedarbība
- Aizkavē aptaukošanos, veicina svara samazināšanos
- Asinsspiediena pazemināšanos un novērš asinsvadu spazmas
- Ievērojami samazina holesterīna līmeni
Melno ķimeņu eļļa
Melnās ķimenes eļļas dziedniecisko īpašību vēstures saknes stiepjas dziļā senatnē.Lietošana veselībai:
Astma un bronhu problēmas - Sajauc vienu tējkaroti Melno ķimeņu eļļas ar kafiju, dzer 2xdienā. Kā arī ierīvē krūtis katru vakaru pirms gulētiešanas un elpo melno ķimeņu eļļas tvaikus, piejaucot eļļu tvaicējamajam šķidrumam.
Sauss klepus - Piejauc tējkaroti eļļas kafijai vai citam siltam dzērienam un lietot 2x dienā. Ierīvēt krūtis un muguru ar melno ķimeņu eļļu.
Matu nosirmošana, iemasēt matos melno ķimeņu eļļu, kas palīdzēs aizkavēt priekšlaicīgu nosirmošanu. Šo eļļu iesaka, lai novērstu matu izkrišanu un gadījumos, kad tie pastiprināti taukojas. Matu izkrišanas sākuma stadijās sevišķi efektīva kopā ar olīveļļu un lavandas eļļu.
Vispārējai labsajūtai un veselība, lai saglabātu labu veselību lieto katru dienu 1 tējkaroti melno ķimeņu eļļas sajauktu ar medu divas reizes dienā.
Paaugstināts asinsspiediens- Brokastīs piejauc dzērienam vienu tējkaroti melno ķimeņu eļļas, izlieto to un apēd 2 ķiploku daivas. Ierīvē visu ķermeni ar melno ķimeņu eļļu un apsauļo ķermeni pus stundu katru trešo dienu. Turpini to darīt vienu mēnesi.
Melno ķimeņu eļļas lietošana nav ieteicama grūtniecības laikā, kā arī cilvēkiem ar transplantētiem orgāniem.
Melno ķimeņu (kumina) kosmētiskā eļļa – lielisks anticelulīta līdzeklis, novērš pampumu. Melno ķimeņu eļļa atjauno ādas imunitāti, iedarbojas kā spēcīgs antioksidants, novērš ādas nosprostojumus. Maskas ar šīs eļļas piedevu veicina dziļu ādas un poru attīrīšanu. Efektīvi novērš seboreju. Ar melno ķimeņu eļļu ieeļļo problemātiskās ķermeņa zonas.
Melnās ķimenes eļļa – ļoti labs līdzeklis pret grūtniecības strijām. Ādu baro, mitrina, piesātina ar vitamīniem, uzlabo vielu maiņas procesus, novērš iekaisumu un sargā ādu no mitruma zaudēšanas. Eļļa uzlabo asinsriti un sejas ādas krāsu.
Grāmatas autore Silvija Luetjohanna stāsta par melno ķimeņu – melnsēklīšu - vispusīgo izmantošanu veselības stiprināšanai.
Naktssveces auga noslēpums-skaistumam un labsajūtai
Naktssveces augs
Divgadīgā naktssvece (enotera) ir Eiropā, Āzijā un Ziemeļamerikā sastopams augs. Naktssvece zied dzelteniem ziediem, kas izkārtoti krāšņā vārpā. Ziedi atveras vakarā, bet nākamajā dienā tie aizveras un novīst, un no šīs auga īpatnības cēlies tā nosaukums – naktssvece vai vakara prīmula.
Šī auga saknes, ziedi, augļi un sēklas tiek lietoti dažādu indiāņu cilšu medicīnā jau gadsimtiem ilgi. Naktssveces lapas un miza tiek uzskatītas par spēcīgu antibakteriālu un pretiekaisuma līdzekli, kam piemīt audus savelkošas un nomierinošas īpašības. Bet tomēr par svarīgāko naktssveces aktīvo sastāvdaļu tiek uzskatīta gamma-linolēnksābe, kas lielā daudzumā atrodama šī auga sēklās. No sēklām savukārt tiek iegūta naktssveces eļļa, kas mūsdienās ir kļuvusi par vienu no biežāk lietotajiem augu preparātiem visā pasaulē.
Naktssveces sēklas
Divgadīgā naktssveces sēklas ar to eļļā esošo taukskābju kombināciju ir īpaši piemērotas, ja nepieciešams samazināt iekaisuma procesus organismā, uzlabot locītavu kustīgumu, asinsvadu elastību un lai stiprinātu imūnsistēmu.
Naktssveces sēklas var lietot kā pārtikas piedevu ikdienas uzturā. Naktssveces sēklās esošā eļļa aktivizē kalcija absorbciju zarnu traktā, tādejādi palielinot kaulaudu blīvumu.
Lietošana: Naktssveces sēklas ir paredzētas lietošanai iekšķīgi. Profilaktiskos nolūkos lieto ½ tējkaroti sēklu dienā, iejaucot pārtikas produktos(iejaucot jogurtā, pievienojot salātiem, pārberot maizītes u.tml), vai – ārstniecības nolūkos – veselu tējkaroti dienā.
!!! Naktssveces sēklas nedrīkst karsēt vai termiski apstrādāt, lai tās saglabātu savas ārstnieciskās īpašības.
Ādas un matu veselībai naktssveces sēklas būs piemērotas, lai veicinātu matu augšanu, ādas atjaunošanos, normalizētu mitruma līmeni ādā, uzlabotu ādas tvirtumu un elastību.
Naktssveces eļļa
Naktssveces eļļa vairāk pazīstama kā tipiska sieviešu eļļa, jo tā rūpejas, kopj, tonizē ādu, veicina matu, nagu augšanu un ļoti piemērota sāpju mazināšanai menstruāciju laikā, kā arī harmonizē un līdzsvaro reproduktīvās sistēmas darbību.
Mūsdienās miljoniem cilvēku visā pasaulē izmanto naktssveces eļļas labvēlīgo ietekmi ne tikai skaistumam, bet arī uz veselību. Naktssveces eļļas sastāvā var būt līdz pat 14% gamma-linolēnskābes, kas ir viena no vērtīgākajām taukskābēm, kas sastopama vēl tikai gurķenes sēklu, upeņu sēklu un kaņepju sēklu eļļās.
Lietošana:
Ieteicamā dienas deva var atšķirties atkarībā no tā, kādam nolūkam eļļa tiek lietota. Vispārējās veselības stiprināšanai ieteicamā dienas deva ir 1 tējkarote.
Šo eļļu drīkst lietot arī grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā, bet vienmēr pirms to darīt, ir ieteicams konsultēties ar ārstu! Parasti naktssveces eļļas lietošanai nav nekādu blakusefektu, retos gadījumos tā izsauc sliktu dūšu, vēdergraizes un caureju. Simptomu novēršanai ieteicams naktssveces eļļu uzņemt ēšanas laikā.
Premenstruālais sindroms
Premenstruālais sindroms tiek saistīts ar pārmērīgu vai nepareizu prostaglandīna izstrādi organismā. Uztura papildināšana ar gamma-linolēnskābi var palīdzēt sabalansēt prostaglandīna izstrādi un tādejādi mazināt premenstruālā sindroma izpausmes - galvas sāpes, nospiests garastāvoklis, viegla aizkaitināmība, uzpūšanās, krūšu sāpes un jūtīgums.
Krūšu veselība
Sāpes un jūtīgums krūtīs - simptomi, kas saistīti ar premenstruālo sindromu, var tikt atviegloti ar naktssveces eļļas palīdzību, ko apliecina vairāki zinātniskie pētījumi. Pētījumi liecina, ka sievietēm, kam raksturīgas krūšu sāpes, ir raksturīga pazemināta gamma-linolēnskābes koncentrācija organismā. Kad gamma-linolēnskābe tiek uzņemta papildus, gamma-linolēnksābes koncentrācija paaugstinās un piesātināto taukskābju koncentrācija krūtīs samazinās, kā rezultātā tiek mazinātas sāpes un jūtīgums krūtīs. Tiek uzskatīts, ka gamma-linolēnskābei var būt nozīmīga ietekme uz ilglaicīgu krūšu veselības saglabāšanu.
Menopauze
Naktssveces eļļa tiek bieži lietota, lai mazinātu menopauzes izpausmes. Naktssveces eļļa varot palīdzēt mazināt karstuma viļņus, kas izpaužas naktīs, lai gan līdz šim veiktie pētījumi nav apstiprinājuši to. Tāpēc tiek ieteikts apvienot naktssveces eļļas lietošanu ar vēl kādu augu preparātu lietošanu, lai gūtu lielāku efektu.
Grūtniecība
Neaizvietojamajām taukskābēm ir unikāla nozīme grūtniecības laikā, kad notiek embrija šūnu, audu un orgānu veidošanās. Šajā periodā embrijam ir liela nepieciešamība pēc neaizvietojamajām taukskābēm, un to saņemšana ir atkarīga no tā, cik daudz neaizvietojamās taukskābes māte uzņem grūtniecības periodā. Tā kā Naktssveces eļļa līdz pat 80% satur neaizvietojamo taukskābi – linolskābi, tā var būt viens no neaizvietojamo taukskābju avotiem, ko lietot grūtniecības laikā. Turklāt gamma-linolēnskābe var palīdzēt mazināt grūtniecības laikā bieži raksturīgo šķidruma aizturi organismā.
Ādas veselība
Par vienu no efektīvākajiem veidiem, kā mazināt ekzēmas izpausmes, tiek uzskatīta uztura bagātināšanas ar gamma-linolēnskābi vai eļļām, kas satur gamma-linolēnskābi, tai skaitā naktssveces eļļu. Turklāt gamma-linolēnskābe veicina ādas mitrināšanas procesu un palīdz pasargāt to no ārējās vides nelabvēlīgās ietekmes.
Kā dabisku ādas kopšanas līdekli var izmantot arī dažādas ziede, kuru sastāvā ir naktssveces ekstrakts.
Artrīts
Pētījumi liecina, ka gamma-linolēnskābe spēj palīdzēt mazināt reimatoīdā atrīta izsauktas locītavu sāpes, uztūkumu un rīta stīvumu. Tādejādi tiek samazināta vajadzība lietot nesteroīdos sāpju remdinošos medikamentus. Šim nolūkam var lietot gan naktssveces eļļu, gan naktssveces sēklās.
Diabēts
Diabēts tiek saistīts ar neaizvietojamo taukskābju metabolisma traucējumiem. Viena no šīm novirzēm ir traucēta gamma-linolēnskābes sintēze no linolskābes. Uzņemot gamma-linolēnskābi ar naktssveces eļļu jau gatavā formā, organisms saņem šo taukskābi tam nepieciešamajā daudzumā normālai vielmaiņas procesu norisei.
Sirds un asinsvadu saslimšanas
Pētījumi liecina, ka uztura bagātināšana ar gamma-linolēnskābi var palīdzēt mazināt „sliktā” holesterīna līmeni asinīs un paaugstināt „labā” holesterīna līmeni asinīs. Arī paaugstināts asinsspiediens ir riska faktors, kas apdraud sirds un asinsvadu veselību. Kādā pētījumā tiek apstiprināts, ka kombinējot naktssveces eļļu un zivju eļļu, tiek ievērojami samazināts asinsspiediens. Tādejādi naktssveces eļļa var būt papildinājums ikdienas uzturam, rūpējoties par sirds un asinsvadu veselību.
Osteoporoze
Pētījumi liecina, ka uztura bagātināšana ar neaizvietojamajām taukskābēm, stimulē kalcija metabolismu, stiprina kaulu veselību un tādejādi ir efektīvs veids, kā mazināt osteoporozes draudus. Gamma-linolēnskābe var palīdzēt mazināt kalcija aizplūdi no organisma un veicināt tā absorbciju kaulos.
Novecošana
Cilvēkam novecojot, it sevišķi sāk izpausties gamma-linolēnskābes trūkums organismā, jo samazinās vielmaiņas aktivitāte, kā arī organisms ir vairāk piesārņots ar transtaukskābēm un dažādām ķīmiskajām pārtikas piedevām, kas neļauj gamma-linolēnskābei sintezēties un uzsūkties organismā. Lietojot naktssveces eļļu, var tikt papildināti organisma gamma-linolēnskābes krājumi un tādejādi atgūts organisma „jaunavīgums”, uzlabojoties ādas, matu un nagu stāvoklim un vispārējai pašsajūtai.
Naktssveces eļļa kosmētikā
Naktssveces eļļa ir izplatīta dažādu ādas kopšanas produktu sastāvdaļa, jo tai piemīt mīkstinošas, antibakteriālas, pretiekaisuma īpašības. Sevišķi ieteicama naktssveces eļļa ir sausas, apsārtušas un sasprēgājušas ādas kopšanai, turklāt to var arī izmantot ādas ar pigmentācijas plankumiem un aknes problēmām kopšanai.
Bišu vaska ziedes un lūpu balzāmi ar Naktssveces eļļu sastāvā ir piemērots līdzeklis, lai mitrinātu ādu, atjaunotu tās elestību, kā arī problemātiskas ādas kopšanai un ātrākiem sadzīšanas procesiem.
Mārdadzis Jūsu veselībai!
Mārdadzis
Īstais mārdadzis ( Silybum marianum) ir viengadīgs vai divgadīgs kurvjziežu dzimtas augs. Mzārdadzi audzē kā ārstniecības augu Ziemeļeiropā, arī Latvijā, savvaļā tas sastopams Vidussjūras reģionā un Kaukāzā.
Reizēm mārdadzi dēvē arī par piena dadzi (angliski Milk thistle)- šis nosaukums radies no leģendas, ka Jaunava Marija slēpusi Jēzu no romiešiem zem mārdadžu lapām un lai atpazītu slēpni, lapas aplējusi ar pienu. ( Sasniedz līdz 1,5 m augstumu. Lapas līdz 80 cm garas un 30 cm platas, spīdīgas, klātas ar sudraboti baltiem plankumiem, gar malu tām ir asi dzelksnīši. Ziedi purpurvioleti, sakopoti kurvītī dzinuma galos.)
Senāk latvieši mārdadzi stādīja pie savām mājām gan kā krāšņumaugu, gan kā aizsardzības augu no visa ļaunā, kas var ienākt mājā. Mārdadža sēklas ir viens no spēcīgākajiem līdzekļiem vecuma aizbaidīšanai.
Zinātniskos eksperimentos pierādīts, ka augā esošie glikozīdi silimarīns un izosilibīns nostiprina aknu šūnu apvalku un padara to nepieejamu vīrusiem. Uzlabojas arī jaunu aknu šūnu veidošanās un to spēja saistīt kaitīgos savienojumus – tādā veidā organisms tiek attīrīts un nenoveco. Mārdadža sēklas nav indīgas un tās neizraisa blakus parādības.
Lietošana: Profilaksei lieto pa vienai tējkarotei sēklu pulvera dienā.
- Smagu aknu iekaisumu gadījumā lieto līdz piecām reizēm dienā pa tējkarotei, virsū uzdzerot ūdeni.
- Sēklu tinktūra nedaudz pazemina asinsspiedienu un sekmē žults izdalīšanos un paplašinātu vēnu ārstēšanu.
- Mārdadža sēklas lieto žults sekrēcijas veicināšanai, laktācijas stimulēšanai,
- hroniskas aknu un žultspūšļa iekaisuma gadījumos, aknu bojājumu gadījumos pēc hepatīta,
- saindējoties ar sēnēm, pret aknu cirozi, smagu slimošanu gadījumos,
- pret vēdera aizcietējumiem, hemoroīdiem, gāžu novadīšanai,
- pret galvassāpēm, migrēnu, nieru ārstēšanai, sirds slimību ārstēšanai.
Mārdadžu eļļa
Mārdadžu eļļu iegūst no mārdadža sēklām ar auksto spiešanas metodi, kas palīdz saglabāt visas labās vielas, kuras ir mārdadžu eļļas sastāvā.
Mārdadžu eļļa aizsargā, attīra un atjauno aknas; noņem dažādas saindēšanās: ar alkoholu, ķīmijas terapiju, sēnēm; samazina krūts, dzemdes kakliņa, priekšdziedzera vēža attīstību; regulē apetīti, stiprina redzi; samazina holesterīna līmeni.
Rekomendēts:
- hepatīta
- aknu cirozes
- alkohola izraisīto aknu traucējumu un aknu tauku distrofijas gadijumā
- 2. tipa cukurdiabēta gadījumā
- kuņģa un zarnu trakta čūlas slimībām
- žultsakmeņu gadījumos
- aizkuņģa dziedzeru saslimšanas gadījumos;
- sirmā vecuma personām ar sirds un asinsvadu slimībām (ateroskleroze, sirds išēmiskā slimība, kardioskleroze)
- dzimumorgānu iekaisuma saslimšanu gadījumos
- apdegumu, brūču (sadziedē efektīvāk par smiltsērkšķu eļļu)
- ekzēmu, neirodermīta (pretčūlu iedarbība, veicina čūlu sadziedēšanu)
- parodontozes (skalojot) gadījumos
- Organisma attīrīšanai un toksīnu izvadīšanai
Sastāvs:A, D, Е, K vitamīni, polipiesātinātās taukskābes Omega 6 (61-62%), Omega 9 (21-22%), flavonoīdi, silimarīns
Lietošana: iekšķīgi – pa 1 tējkarotei 2-3 reizes dienā!
- Profilaktiskiem mērķiem: pa 1 tējkarotei pēc ēšanas vai salātos un putrās – katru dienu 1-2 mēnešu.
- Kā līdzekli, kas papildina farmakoterapiju, aknu, kuņģa-zarnu trakta un sirds slimību gadījumos: pa 1 tējkarotei 2 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas 30 dienas. Pēc nedēļas ilga pārtraukuma kursu var turpināt.
- Ja traucējumi resnajā zarnā: pēc klizmas eļļu lieto mikroklizmā katru dienu pa 30 ml.
- Ilgstoši nedzīstošu brūču un čūlu, ādas slimību gadījumos – tiek rekomendēts uz bojātas vietas uzlikt eļļā samitrinātu marles salveti.
- Jūsu mīluļiem: barojot kaķus un suņus, ēdienam rekomendēts pievienot pa 1 ēdamkarotei 1-2 reizes dienā.
Mārdadžu eļļa ir paaugstinātas bioloģiskās aktivitātes produkts un unikāla mūsu organismam lietderīgo vielu dabas kompozīcija. Šī eļļa satur īpašu komponentu – silibinīnu, kurš stiprina un reģenerē aknu šūnas. Mārdadžu eļļa savedīs kārtībā Jūsu aknas, palielinās Jūsu enerģiju un imunitāti. Mārdadžu eļļa neitralizē alkohola, toksisko vielu un brīvo radikāļu nodarīto kaitējumu. Tā aktivizē apmaiņas procesus, „sadedzina” taukus un paaugstina organisma imunitāti.
Augstas lāsumainu mārdadžu sēklu eļļas ārstnieciski-profilaktiskās īpašības ir saistītas ar tajā esošo hlorofilu, karatinoīdiem, tokoferoliem un polinepiesātināto taukskābju kompleksu (P vitamīns). Tieši tas sasaista holesterīnu viegli no organisma izvadāmā formā, neļaujot tam nosēsties uz asinsvadu sieniņām, stimulē vispārīgu tauku apmaiņu, aktivizējot to izvadīšanu no tauku depo, kā dēļ ieguva nosaukumu „tauku dedzinātājs”.
Hlorofils – aktivizējot šūnu apmaiņas procesus, atjauno audus, stimulē atjaunošanas (reģenerācijas) procesus. Ar to izskaidrojamas strauja brūču sadzīšana un veicina asinsradi.
Karatinoīdi – piemīt antialerģiskā aktivitāte un stimulē vielmaiņu aknās un sirds muskulī, aktīvi piedalās oksidējošās-atjaunojošās šūnu reakcijās.
Tokoferoli – efektīvi pasargā organismu no ķīmisko un fizisko faktoru iedarbības, kuri provocē audzēju attīstību, novērš organisma novecošanu un uztur tā reproduktīvās funkcijas.
Mārdadžu eļļa ir efektīvs hepatoprotektors. Tā novērš toksisko savienojumu uzsūkšanos, kuri nokļuva organismā ar ēdienu un ūdeni, aizsargā organismu no sairšanas tajā iekļūstot ķīmiskiem savienojumiem.
Dziednieki iecienījuši mārdadžus par to absolūto nekaitīgumu, ar ko tie arī atšķiras no citiem augiem.
Taču jāņem vērā, ka dažos gadījumos uzsākot lietot mārdadzu eļļu var būt nelielas blakusparādības, kā galvassāpes vai zarnu trakta taraucējumi kā caureja, slikta dūša, vēdera uzpūšanās. Kā arī mēdz gadīties individuāla mārdadzā nepanesība (ļoti reti).
Lietošana kosmētikā
Sēklas satur līdz 30% eļļas un E vitamīnu, kā arī fosfolipīdus un fitosterīnus, kas labvēlīgi ietekmē matu un ādas stāvokli.Mārdadžu sēklu eļļa satur daudz vērtīgu taukskābju un aktīvo vielu, kas nodrošina tās plašo pielietojumu ādas un matu kopšanas līdzekļos.
Ādas kopšanā
mārdadža sēklu eļļa ir lieliski piemērota visiem ādas tipiem, tā lieliski iesūcas, aizsargā ādu un atjauno to, uzlabo ādas stāvokli dermatītu gadījumos, mīkstina un mazina iekaisuma procesus ādā. Mārdadžu sēklu eļļa ir piemērota arī roku ādas, nagu un ienadžu kopšanai – lai veicinātu veselīgu, stipru nagu augšanu, saglabātu kutikulu elastību, bet nepadarītu rokas taukainas vai lipīgas.
Matu kopšanā mārdadža sēklu eļļai piemīt matu augšanu stimulējoša iedarbība, kā arī tā atjauno mata dabisko lipīdu pārklājumu, tādejādi mazinot spurošanos, atjaunojot spīdumu un matu elastību. Šo eļļu var lietot gan tīrā veidā kā matu un galvas ādas masku, gan balzāmu, kondicionieru, serumu, mazgājošo līdzekļu sastāvā.
Mārdadžu sēklu eļļu, ja nepieciešams, var termiski apstrādāt temperatūrā līdz 80 °C, to lieto tīrā veidā vai kombinācijā ar citām eļļām eļļu maisījumos, emulsijās, serumos u.c. kosmētikas līdzekļos.