Dižais augs-VĪGRIEZE
Jau izsenis tiek runāts un aprakstīts par Vīgriezes (Filipendula ulmaria) daudzajām labajām īpašībām. Un ne velti šis augs tiek saukts par "Pļavas Karalieni", jo vīgriezes labās īpašības bez maz vai šķiet nebeidzamas. Tomēr vienmēr der atcerēties, ka ar katru no augiem ir jābūt uzmanīgiem un svarīgi zināt kā un pie kā lietot vai kādos gadījumos tomēr nav ieteicams lietot šo un citus ārstniecības augus uzturā.
Vīgriezi pārsvarā lieto kā zāļu tēju, no auga ziediem un augšējās daļas. Tomēr arī no auga saknes var taisīt novārījumus un lietot uzturā. Arī auga Hidrolātu var lietot kā ādas kopšanas līdzekli.
Vīgrieze, kā jau lielākā daļa ārstniecības augu, ietekmē gremošanas trakta veselību. Šis brīnišķīgais augs palīdz nomierināt un aizsargāt gremošanas trakta gļotādu, un kuņģa gļotādu, jo vīgrieze samazina skābumu. Tāpēc tas noder, ja pastirpināti izdalās kuņģa skābe vai čūlu gadījumā. Vīgrieze veicina dzīšanas procesus, tāpēc noder arī gastrīta ārstēšanai. Čūlu gadījumā labāks līdzeklis par zāļu tēju būs vīgriezes sakņu novārījums.
Vīgrieze satur salicilskābi, kas darbojas līdzīgi kā acetilsalicilskābe jeb aspirīns. Tāpēc vīgrieze arī noder kā pretsāpju, pretiekaisuma un pretdrudža līdzeklis. Tieši tāpēc cilvēkiem, kam ir pastiprināta jūtība vai alerģiskas reakcijas no aspirīna vai salicilātiem, ir jāuzmanās arī no vīgriezes! Galvenokārt tieši salicilskābes dēļ tā tik labi palīdz novērst galvassāpes. Izcils un ikdienā viegli pielietojams līdzeklis galvassāpju ārstēšanai būs Vīgriezes hidrolāts.
Hidrolāts saglabā auga ēteriskās eļļas, līdz ar to tiek saglabātas arī tā labās ārstnieciskās īpašības. Tāpēc vīgriezes hidrolāts ir arī lielisks nomierinošs līdzeklīs, kas palīdz mazināt stressu, tajā pat laikā neradot miegainību. Turpretim vīgriezes tēja vakarā veicina iemigšanu.
Vīgriezes Hidrolātu arī izmanto ādas kopšanai. Ar to kopj nobriedušu vai alerģisku ādu, jo tas palīdz ārstēt izsitumus un pinnes. Šo hidrolātu lieto arī pret insektu kodumiem, lai nomierinātu koduma vietu. Komprešu veidā var lietot iekaisumu gadījumos, vai lai mazinātu galvassāpes, kā arī vīgriezes hidrolāta kompreses mazina jūtīgumu uz laikapstāķļu maiņu.
Hidrolātu var arī izmantot, lai attīrītu un dezinficētu gaisu telpā, kas arī sniegs patīkamu aromātu.
Vīgriezes tēju var lietot dažādos gadījumos. Tomēr jau no seniem laikiem to bieži lieto saaukstēšanās, drudža, temperatūras un bronhīta gadījumos. Jo tā palīdz mazināt sāpes, veicina dzīšanas procesus un palīdz pret iekaisumu.
Saaukstēšanās gadījumos ir nepieciešams taisīt stipru uzlējumu. Apmēram 15g kaltētas vīgriezes uz 1l karsta ūdens un ļauj ievilkties vismaz 20min.
Vīgrieze ir brīnišķigs augs, kas līdz tik daudz kaitēm, bet tomēr ir gadījumi, kad šo augu lietot nav ieteicams.
Vīgriezi lietot nav ieteicams:
- Nelietot pie lielas svīšanas pārejas vecumā,
- Nelietot pie salicilātu vai aspirīna un individuālas nepanesamības,
- Nav ieteicams sievietēm grūtniecības un zīdīšanas periodā,
- Vīgrieze palielina asiņošanas iespējas.
Ņemiet vērā, ka vīgriezi lietojot ikdienā tēju maisījumos vai kā mono tēju mazos daudzumos un ne pārāk spēcīgu, pārdozēšanas risks ir neliels. Tomēr, jebkurā gadījumā, labāk izvērtējiet vai vīgrieze ir piemērots augs tieši jums.
Raksta tapšanā izmantota informācija no "Augu hidrolāti veselībai, labsajūtai un uzturam. Senās zināšanas mūsdienās" (Kārkliņa Vaira, Kulmane Vineta, Rīga, 2017) un "Mājas aptieciņa / augi un dabas veltes" (Dace Marcinkeviča, Rīga, 2016)